Ласкаво просимо в країну знань

Важливо

Самодіяльність » Гурток «Берегиня»


Керівники: Лєщіна О.Г.


Щоб привернути увагу наших дітей до надбань українського народу, до традицій класичної спадщини народного одягу, його різноманітного декоративного оформлення вишивкою, аплікацією в школі створений гурток «Берегиня». Основним напрямом роботи гуртка є глибокий зв'язок з традиціями народної вишивки, збереження і подальший розвиток її художньо-образної структури. Адже сучасна вишивка зберігає свій духовний світ, поглиблює образну змістовність і доводить, що народне мистецтво – це велике надбання нашої культури.


Організовані дослідницькі групи за віковими категоріями:

 • учні 5-6 класів досліджували вишивку Полтавщини;

 • учні 7-8 класів вивчали символи українських оберегів та орнаменти рушників;

 • учні 9-11 класів підготували доповіді з теми «Історія українського костюма», «Особливості національного костюма Полтавщини».


Мета роботи гуртка:

 • збереження скарбів декоративно-ужиткового мистецтва через українську вишивку у сучасному житті;

 • сприяння створенню необхідних умов для пізнання свого народу, коренів роду, країни;

 • нове бачення світу через призму досвіду, збагаченого поколіннями, поновлення родинних зв’язків через яскравий світ вишивки;

 • збереження народних традицій;

 • виховання любові до рідного міста, поваги до людей праці;

 • розвиток естетичних почуттів;

 • формування активної громадянської позиції молоді.


Завдання гуртка:

 • опрацювати інформаційно-мистецькі джерела, що стосуються історії виникнення та техніки виконання української вишивки;

 • об’єднати учнів навколо теми «Українська вишивка-символ добра і любові»;

 • організувати зустрічі із майстрами з української вишивки;

 • зібрати та оформити матеріал з історії української вишивки, видів орнаменту, оздоблення національного костюма, рушників, різних видів вишивки;

 • створити галерею кращих робіт учнів з української вишивки;

 • дослідити особливості творчості майстрів з української вишивки;

 • влаштувати в школі проведення майстер-класів з вишивки;


Для пробудження у дітей поваги до національної культурної спадщини, знань та навичок з української вишивки для учнів були організовані зустрічі з майстрами та майстринями нашого міста (фото №1), які розповіли про секрети своєї майстерності, що передаються у їхніх родинах з покоління до покоління, особливо зворушливо пройшла зустріч з Паскевич Ніною Дмитріївною (бабусею нашої учениці ), яка подарувала декілька рушників та вишиту сорочку чоловіка, якого не дочекалася з війни, для майбутнього шкільного музею. Учні були у захваті від розповідей та вишиванок, яскравості кольорів, різноманіття робіт. Виставка вишиванок у фолкльорно-етнографічному музеї гімназії №5 спонукало на створення виставки «З бабусиної скрині», по іншому подивитися на рушники, які зберігаються вдома, знайти час для спілкування з бабусями. Відвідування експозиції «Пам’ятай свій рід» у бібліотеці ім. Турубари, де учням розповіли про історію старовинних рушників та про що говорять вишиті візерунки, надихнула на створення презентації «Кременчук вишиваний» .


Волонтери та члени гуртка «Берегиня» провели бесіди з учнями молодших класів та з дітьми з особливими потребами, познайомили їх з експонатами виставок кращих учнівських робіт за темами: «З бабусиної скрині» (фото №3), «Символи українських оберегів», «Мій перший рушничок»(фото№2), «Чарівна голка» та ін.


Для поліпшення знань з історії декоративно-ужиткового мистецтва, учениці 11-го класу: Повзун О(фото №4)., Петулько К. провели майстер-клас «Створи своїми руками ляльку», завдяки чому було організовано знайомство не тільки з традиціями лялькарства але і з історією національного костюму.


Проведено профорієнтаційний захід з представниками професійного ліцею №1 ім. Макаренка..


Кожен рік учні нашої школи із великим задоволенням приймають участь у шкільних та міських конкурсах-фестивалях дитячої творчості з вишивки (наприклад «Писанкове сяйво», «Шевченківські вишиванки» та ін.). (фото №5,6)Це сприяє розвитку творчих задумів, пропаганді та популяризації досягнень учнів, залучення до відкриття і розуміння прекрасного.


Для формування практичних умінь та навичок, розвитку дитячої творчості було проведено виховний захід «Рушники Полтавщини». Вихованню громадянина України на багато вікових традиціях народу, розвитку таких людських якостей як доброта, взаємодопомога, співчуття та ін., члени гуртка «Берегиня» та волонтери школи прийняли участь в акції присвяченої міжнародному Дню інвалідів, створили панно «Пам’ять про війну єднає» для шкільного музею. (фото №7,8,15)


«Берегиня» - з гідністю несуть члени гуртка це звання й підтверджують це:


-Ольга Повзун, учениця 11 класу - зайняла перше місце у міському конкурсі-захисту з МАН, захищаючи тему «Технологія виготовлення національної ляльки за старовинними традиціями»(фото №4);


-Марина Кобзар, учениця 8 класу – зайняла перше місце у міської олімпіаді з вишивки(фото №5);


-роботи з вишивки та колективна робота гуртка у міському конкурсі «Писанкове сяйво»зайняли призові міста та одібрані на міську виставку дитячої творчості, яка проходила з 30.03 по 30.04.10 у міській бібліотеці ім. Турубари (фото №5,6).


-Ткаченко А. та Шатило Н. отримали перше місце у міському конкурсі «Новорічний вернісаж» за ляльку виконану з пластмасових пляшок(фото №9).


Дуже приємно, що наших кращих учнів знають і за межами міста. Олена Стельник (інвалід дитинства по зору) – це наша зірка, її роботи брали участь у шкільних, районних, міських конкурсах і виставках. В 2005 році її панно «Козак і козачка» (техніка макраме) було визнано найкращим у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості присвяченій Шевченківським дням в номінації «Декоративно – прикладне мистецтво»


Наразі роботи Олени прикрашають музей Т.Г. Шевченка у м. Каневі. Інша наша учениця, Мокра Ольга, у 2007 році отримала грамоту НЕНЦ м. Києва за панно «Новорічна ялинка» (техніка печворк). Випускниця школи, Катерина Рома отримала звання «Міс технікуму 2008», створивши колекцію вечірніх нарядів із поліетиленових пакетів для сміття. Ці дівчата вже не є учнями нашої школи, але душею вони залишаються з нами і як волонтери допомагають у роботі клубу «Берегиня», беруть участь у виставках робіт і з задоволенням продовжують удосконалювати свою майстерність.


У всіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї свого народу – загублені для нього. Завдяки звичаям від покоління до покоління передають усі найкращі надбання сімейно-побутових відносин. Тому наше завдання: ознайомити учнів зі звичаями народу, щоб вони відчули свою незалежність до того, що створювалось на цій землі віками, із добром, любов’ю, вірою і гордістю увійшли в завтрашній день.


На заняттях гуртків учні отримують відомості про композицію; засвоюють особливості структури уроку, форми і кольору, зображувальних мотивів в орнаменті вишивки, значення ритму та симетрії, види узорів, способи складання простого орнаменту в смузі квадрата, круга, проводиться також аналіз різних видів вишивок.


Українське народне декоративно-ужиткове мистецтво створювалось у продовж багатьох століть талановитими майстрами, що передавали свої секрети від покоління до покоління. Із задоволенням члени клубу «Берегиня» вивчають мистецтво ліплення із солоного тіста, а гуртківці виготовляють національну ляльку(фото №16,17,18)


З історії ми знаємо, що кожен регіон кожен регіон мав свій стиль, свої традиції. Вони збереглись подекуди і сьогодні. Для того щоб пізнати історію свого краю, гуртківці взяли участь у Всеукраїнській історико-етнографічній експедиції «Україна вишивана». Адже і в наш час ми можемо творити красу, маємо таланти - доказом цього є постійно діючі виставки кращих робіт учнів на базі школи, району, міста. (фото №19)


У минулому українське народне мистецтво було невід’ємною і необхідною частиною побуту. Раніше народні майстри працювали на селі, в місті, поряд з ними – художники-професіонали – фахівці мистецтва. Між ними існував безперервний зв'язок. Для того, щоб не втрачалось національне коріння до джерел декоративно-ужиткового мистецтва я разом з учнями розпочала роботу над проектами: «Відродження декоративно-ужиткового мистецтва у сучасному побуті»,


«Дослідження з історії національного костюма»(фото №10).


Під час пошукової роботи ми не тільки знайшли теоретичні відомості (Інтернет, бібліотеки, зустрічі) , зібрали і дослідили орнамент та символіку вишивки, освоїли різні техніки вишивання. Брали участь в екскурсіях (фото №11-12) у міський краєзнавчий музей-відвідали виставку кременчуцьких майстринь з вишивки : В.Полянської і П.Мірної, у Крюковському територіальному центрі - милувались вишуканими серветками, рушниками, картинами. Були запрошені на «круглий стіл» у ліцей №4 (фото №13).Проводять конкурси(фото №14).


Вишивка – складне, багатогранне явище культури українського народу, Це один із найдавніших найбільш масових і розвинених видів декоративно-ужиткового мистецтва. Вона несе в собі віковічний досвід пізнання складності і гармонії буття! В українській вишивці проявляється і живе народна душа зі споконвічними прагненнями служіння красі та добру. Це духовний символ, зрима пісня українського народу, рукотворна молитва, видиме звертання до Бога.


Для складання планів подальшої роботи, з метою вивчення бажань учнів, часто серед дітей проводяться анкетування.


Перспективи розвитку:

 • створити базу методичних розробок з декоративно-ужиткового мистецтва ;

 • проводити подальшу роботу над дослідженням теми «Відродження декоративно-ужиткового мистецтва у сучасному побуті»;

 • залучати нових учнів ( не тільки дівчат а і хлопців ) до знайомства з світом рукоділля;

 • через відродження декоративно-ужиткового мистецтва впливати на національну свідомість та культуру учнів.
Фото№1 Зустріч с майстринею Івушкіна О.О.


Фото№2, №3Фото№4 Повзун Ольга


Фото №5 міський конкурс «Писанкове сяйво». Переможці: Прядко О., Кобзар М., Шатенко Є.


Фото №6 Отримання нагород.


фото №7, за роботою.


Фото№8


Фото№9 Шатило Н. та Ткаченко А.


Фото №10 « найкращі панянки».


Фото №11. Екскурсія у краєзнавчий музей.


Фото №12


Фото №13 в гостях в ліцеї №4


Фото №14 Засідання гуртка.


Фото №15


Фото №16. Лучникова А. та Кононенко В.


Фото №17 виставка робіт.


Фото №18 виставка робіт.


Фото №19. Стеценко Д., Шатенко Є., герб України в техніці «торцювання»

Друкувати
2010-2019 © "СтроимWeb" - Розробка сайту